Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRosną ceny „zielonej” energii elektrycznej w Niemczech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Paula Kurowski2 | 2016-10-11 13:21:49
oze, zielona energia, energia elektryczna, niemcy, wphi berlin

Koszty transformacji energetycznej (Energiewende) w Niemczech, rozkładane na konsumentów energii za pomocą „narzutu ekologicznego” (EEG-Umlage) rosną od szeregu lat.

Koszty transformacji energetycznej (Energiewende) w Niemczech, rozkładane na konsumentów energii za pomocą „narzutu ekologicznego” (EEG-Umlage) rosną od szeregu lat. Wynoszący obecnie 6,354 ct. / KWh narzut wzrośnie także w br., przypuszczalnie do wartości niewiele przekraczającej 7 ct. / KWh. Dzieje się tak z wielu powodów.

Dynamiczna rozbudowa OZE postępuje w Niemczech od wielu lat. Wiatrowe elektrownie naziemne są rozbudowywane szybciej, niż przewidują to plany rządu federalnego. Działa również coraz więcej morskich farm wiatrowych (offshore), objętych wysokimi cenami gwarantowanymi za wytworzoną energię przez 8 lat eksploatacji. Co prawda zarówno turbiny wiatrowe, jak i panele fotowoltaiczne charakteryzują się coraz większą sprawnością i mogłyby być rentowne przy znacznie niższych cenach gwarantowanych, jednak prąd produkowany przez ich poprzednie generacje nadal objęty jest wysokimi cenami z czasów przyłączenia do sieci. Różnica pomiędzy cenami otrzymywanymi przez producentów energii, a cenami uzyskiwanymi przez firmy przesyłowe na giełdzie energii w Lipsku, które są obecnie znacznie niższe od gwarantowanych, niwelowane są właśnie za pomocą narzutu ekologicznego, przerzucanego na konsumentów energii.

Pomimo coraz niższych gwarantowanych cen dla energii odbieranej z nowo przyłączanych urządzeń, ich szybki przyrost „wyprzedza” spadki gwarantowanych cen odbioru. Problemem jest także niestabilność sieci, przeciążanych nadmiarem „zielonej” energii dostępnej przy sprzyjających warunkach. W połączeniu z opóźniającą się rozbudową sieci, prowadzi to do konieczności czasowego odłączania OZE, oraz szybkiego zastępowania ich źródłami konwencjonalnymi w czasie niedoborów energii. Wszystko to generuje wysokie dodatkowe koszty, przerzucane następnie na konsumentów, zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa.

Przy zużyciu energii elektrycznej w statystycznym niemieckim gospodarstwie domowym (3500 KWh / rok), obecna wysokość narzutu przekłada się na kwotę 264 EUR, która obciąża dodatkowo rocznie jego budżet. Jeśli zgodnie z prognozami instytutu badań nad gospodarką IW z Kolonii narzut wzrósłby do 2025 roku do poziomu 10,02 ct., koszty ponoszone przez gospodarstwo domowe wyniosłyby 416 EUR rocznie.

Także przedsiębiorstwa wyrażają coraz większe zaniepokojenie rozwojem cen energii. Z konieczności płacenia narzutu wyłączona jest co prawda grupa ok. 2000 największych jej konsumentów, jednak zdecydowana większość firm jest nim obciążona. Z badań ankietowych firm członkowskich, prowadzonych przez Związek Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) wynika, że aż 57% niemieckich firm wymienia rosnące koszty energii jako najważniejszą przyczynę pogarszającej się konkurencyjności.

 

Opracował MW, WPHI Berlin, na podstawie Handelsblatt z 5.10.2016.