Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWyższe opłaty za zieloną energię w 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Paula Kurowski2 | 2016-10-24 16:28:08
zielona energia, wzrost, gospodarka, wphi berlin

Proces przygotowania do transformacji energetycznej w Niemczech generuje coraz większe koszty.

Proces przygotowania do transformacji energetycznej w Niemczech generuje coraz większe koszty. Jak poinformowało czterech głównych operatorów 50Hertz, Amprion, Tennet i TransnetBW opłata na wsparcie rozwoju źródeł odnawialnych EEG-Umlage wzrośnie w przyszłym roku z 6,35 cent/kWh do 6,88 cent/kWh. Oznacza to, że w ciągu roku typowe trzyosobowe gospodarstwo domowe zużywające średnio 3,5 tys kWh będzie musiało zapłacić dodatkowo 18 EUR.

Stawka korygowana jest co roku i ma na celu pokrycie różnicy między zmieniającą się ceną giełdową energii i stałą taryfą gwarantowaną odbiorcom. Od czasu wprowadzenia w 2000 r. jej wysokość systematycznie rośnie, tylko w ubiegłym roku udało się tę tendencję zatrzymać. Opłata doliczana jest do rachunku i dotyczy wszystkich użytkowników, chociaż duże przedsiębiorstwa mogą liczyć narabaty. Zapowiedź kolejnego podniesienia stawki EEG-Umlage skrytykowało m.in. Federalny Związek Przemysłu Niemieckiego (BDI), ponieważ dopłaty do rozwoju energii odnawialnej stają się dla niemieckiego przemysłu coraz mniej opłacalne.

 

Źródło: Reuters, Die Welt

Opracowanie: JS/WPHI Berlin