Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOd 1 stycznia 2017 będzie obowiązywała nowa podwyższona stawka płacy minimalnej w Niemczech.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Paula Kurowski2 | 2016-11-03 13:47:23
płaca minimalna, wzrost, gospodarka, niemcy, wphi berlin

WAŻNE DLA PRZEDSIEBIORCÓW Od 1 stycznia 2017 będzie obowiązywała nowa podwyższona stawka płacy minimalnej w Niemczech.

Zgodnie z zapowiedziami rządu w przyszłym roku płaca minimalna w Niemczech wzrośnie. Parlament przyjął propozycję minister pracy Andrei Nahles, zgodnie z którą od 1 stycznia 2017 r. stawka została zwiększona z 8,50 EUR za godzinę do 8,84 EUR. Zgodnie z ustawą wprowadzoną w życie na początku 2015 r. płaca minimalna będzie dalej wzrastała regularnie co dwa lata.

 

Obecnie stawka obejmuje ok. 4 mln najniżej opłacanych pracowników i zdaniem rządu niemieckiego wbrew obawom przedsiębiorców jej wysokość nie wpłynęła negatywnie na zatrudnienie. Jej zwiększenie w przyszłym roku zostało przygotowane w oparciu o dane Federalnego Urzędu Statystycznego oraz skonsultowane z pracodawcami i związkami zawodowymi. Dla firm niemieckich oznacza to podwyższenie kosztów pracy w 2017 r. o ponad 1 mld EUR, a także nieznacznie cen towarów i usług. Według minister Nahles zwiększenie minimalnego wynagrodzenia o 34 centy za godzinę powinno przyczynić się do wzrostu popytu konsumpcyjnego obywateli.

 

Nowa wysokość płacy minimalnej została pozytywnie przyjęta przez partie koalicyjne, choć zwracają one uwagę na coraz większe obawy przedsiębiorców dotyczące spadku konkurencyjności niemieckiej gospodarki. Z kolei opozycja uważa obecną podwyżkę wciąż za niewystarczającą wobec wzrostu cen czynszu czy opłat za prąd.

 

Źródło: Federalne Ministerstwo Pracy/Reuters

Opracowanie JS/WPHI Berlin