Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDobre perspektywy dla niemieckiej gospodarki (Indeks Ifo)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Hebda | 2016-12-22 18:51:32
wphi kolonia, niemiecka gospodarka, indeks ifo

Niemieccy przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w 2017 r. Indeks klimatu biznesowego monachijskiego Instytutu Badań nad Gospodarką Ifo osiągnął w grudniu br. najwyższy od 5 lat poziom. Indeks wzrósł z poziomu 110,4 w listopadzie br. do poziomu 111,0 w grudniu 2016 r.

W ankiecie skierowanej do 7 tys. przedsiębiorców oszacowali oni perspektywy rozwoju znacząco lepiej niż w listopadzie br. W przemyśle oceniono obecną sytuację, jak i tą związana z przyszłymi 6 miesiącami pozytywnie. Rośnie ilość zamówień w branży przemysłowej i tym samym planuje się zwiększanie produkcji.

 

W handlu zapowiada się utrzymanie wysokiej dynamiki obrotów. Branża budowlana przeżywa boom, który raczej nie wygaśnie w najbliższym okresie.

 

Ifo Instytut prognozuje wzrost PKB w Niemczech w 2017 r. na poziomie 1,5%. Wcześniej Bundesbank podwyższył swoje prognozy wzrostu niemieckiej gospodarki z 1,6% do 1,8% w 2017 r. Motorem napędzającym koniunkturę są wzrost wynagrodzeń, niska stopa bezrobocia oraz popyt wewnętrzny. Eksport przestaje być jednym z ważniejszych czynników wzrostu niemieckiej gospodarki.

ifo2

 

Więcej informacji:

http://www.zeit.de/wirtschaft/2016-12/ifo-index-deutsche-wirtschaft-stimmung-aufschwung-konsum

 

Opracowała: MH; WPHI Kolonia