Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRekordowa liczba zagranicznych inwestorów w Niemczech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2016-07-08 15:24:38
inwestycje, niemcy, wphi berlin

Berlin - Niemiecki rynek wciąż jest bardzo atrakcyjnych dla kontrahentów z całego świata.

Niemiecki rynek wciąż jest bardzo atrakcyjnych dla kontrahentów z całego świata. Według danych Niemieckiego Towarzystwa Handlu Zagranicznego i Promocji Inwestycji (GTAI) w ubiegłym roku rozpoczęto realizację 1912 przedsięwzięć inwestycyjnych, to prawie o 60% więcej niż rok wcześniej. Zagraniczne firmy zainwestowały w sumie 6,2 mld EUR i stworzyły przy tym 30 tys. nowych miejsc pracy. Jak tłumaczą specjaliści, przedsiębiorcy wybierają niemiecki rynek ze względu na jego wielkość, stabilną sytuację, korzystne warunki dla rozwoju i dobrą koniunkturę krajową. Dodatkowo korzystna jest lokalizacja w centrum Europy, która pozwala na szybki dostęp do całego rynku Unii Europejskiej.

Drugi rok z rzędu największym inwestorem były firmy chińskie, który zainicjowały 260 nowych przedsięwzięć. Na drugim miejscu ponownie znalazły się Stany Zjednoczone z 252 projektami, a następnie Szwajcaria (203) i Wielkiej Brytania (127). Wciąż jednak najwięcej przedsiębiorstw pochodzi z Unii Europejskiej, realizują one ponad 41% wszystkich przedsięwzięć. Jednocześnie coraz bardziej na znaczeniu biznesowym traci Rosja, która wpadła w recesję z powodu spadku cen ropy, a także firmy zaczęły ponosić znaczące straty po nałożeniu na Rosję sankcji wskutek jej działań politycznych i wojskowych wymierzonych w Ukrainę. Obecnie na liście głównych inwestorów kraj ten spadł na pozycję 13 i znajduję się poniżej Luksemburgu.

Większość bezpośrednich zagranicznych inwestycji obejmuje usługi doradcze i finansowe, a następnie technologie informatyczne i telekomunikacyjne, oprogramowanie komputerowe i budowę maszyn oraz produkcję dóbr konsumpcyjnych. Ponadto jedna trzecia przedsięwzięć jest związana z działaniami marketingowym i dystrybucyjnymi. Natomiast 15 % inwestorów wykorzystuje Niemcy jak ośrodek do swoich badań i produkcji. Zagraniczne firmy inwestują nie tylko we własne projekty, ale również w niemieckie przedsiębiorstwa. Według GTAI w ubiegłym roku doszło do 413 fuzji i przejęć firm - głównie przez koncerny amerykańskie i brytyjskie. Natomiast obawy związane z rosnącym wpływem firm chińskiej według ekspertów są bezpodstawne.

Największą popularności wśród inwestorów cieszyły się lokalizacje w Badeni-Wittenbergi, Bawarii, Berlinie, Hamburgu, Hesji i Nadrenia Północna-Westfalia. Badenię-Wittenbergię wybierają głównie firmy zajmujące się produkcją maszyn, na Hesję decydują się przedsiębiorstwa z sektora finansowego, a na Berlin producenci oprogramowania i świadczące usługi informatyczne.

Źródło: Reuters, GTI

Opracowanie: JS/WPHI Berlin


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

IP BOX dla programistów

IP BOX dla programistów Oferta obsługi prawnej przy preferencyjnym opodatkowaniu IP BOX obejmu...
Polska - Wrocław 2020-10-29 Dodał: Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Pendrive z nadrukiem

Konieczność wykorzystania komputera w pracy to już codzienność. Tak samo w przypadku pendrive z n...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Stanowią one jeden z najbardziej praktycznych gadżetów reklamowych, są to smycze reklamowe. Są po...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert