Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzemysł chemiczny i farmaceutyczny w Niemczech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-13 17:04:15
analizy rynkowe

listopad 2014

Przemysł chemiczny i farmaceutyczny w Niemczech

Przemysł chemiczny w Niemczech koncentruje się głównie na produkcji półproduktów do wytwarzania końcowych wyrobów – jedynie 15 % produktów sektora może zostać nabyta przez konsumenta, np. farby, detergenty czy produkty kosmetyczne. Reszta produkcji jest wykorzystywane przez inne branże przemysłowe, w Niemczech przede wszystkim przez inżynierię maszynową, budownictwo, przemysł samochodowy, odzieżowy oraz opakowaniowy.

Przemysł chemiczny należy do jednej z trzej najbardziej innowacyjnych branży przemysłu przetwórczego w Niemczech o najwyższych nakładach na badania i rozwój – średnio roczne inwestycje na ten cel sięgają 9 mld EUR.

Niemiecki przemysł chemiczny pod względem przychodu zajmuje w światowym rankingu czwarte miejsce, odpowiednio po USA, Japonii i Chinach. Branża należy również do czołówki światowych eksporterów.

Przemysł farmaceutyczny jest bardzo istotną gałęzią przemysłu chemicznego – ponad 20 % całkowitej produkcji chemicznej to właśnie produkty farmaceutyczne. Branża jest jednym z najbardziej produktywnych sektorów w Niemczech – średnio jeden zatrudniony odpowiada za 100 tys. EUR wartości dodanej brutto. Nakłady typu B&R stanowią zwykle około 10 % rocznego przychodu.

Przemysł chemiczno-farmaceutyczny w Niemczech w pierwszej połowie 2014 roku odnotował wzrost na poziomie 3 % w porównaniu do roku 2013. Średnie ceny produktów chemicznych były raczej stabilne – odnotowano jedynie niewielki spadek na poziomie 2 % w stosunku do minionego roku.

Sektor uzyskał w pierwszym półroczu przychód rzędu blisko 98 mld EUR, co odpowiada wzrostowi ma poziomie 2 %.

Popyt na rynku krajowym w pierwszym kwartale br. był motorem napędzającym koniunkturę niemieckiej branży, odnotował jednak w drugim kwartale niespodziewanie znaczny spadek. Wzrost popytu na krajowym rynku w pierwszym kwartale był na poziomie 3,5 % z wartością około 40 mld EUR. Wzrost eksportu produkcji nie wyniesie więcej niż 1 % w skali roku, jednak eksport na najważniejszy rynek europejski do krajów sąsiadujących z Niemcami wyniósł 3 %.

Sektor chemiczny odnotował również niewielki wzrost zatrudnienia – aktualnie branża zatrudnia 440 tys. osób, co stanowi wzrost o 0,5 % w stosunku do roku 2013.

Prognozy wyników branży na rok 2014 zostały ponownie skorygowane, głównie ze względu na znaczny spadek koniunktury w drugiej połowie br. i w konsekwencji oczekuje się, że roczny wzrost produkcji będzie na poziomie 1,5 % (wcześniej przewidywano wzrost o ok. 2 %). Aktualnie szacuje się również spadek cen produktów o około 1 % (na początku roku 0,5 %) i dlatego też skorygowano prognozowany przychód na 2014 rok do 192,5 mld EUR ze wzrostem na poziomie 1 % - wcześniej zakładano przychód na poziomie 193,5 mld i wzrost o 1,5 %.

 

Źródło: Bundesministerium für Wirtschaft und Energie /WPHI

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert