Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzemysł chemiczny i farmaceutyczny w Niemczech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-13 17:04:15
analizy rynkowe

listopad 2014

Przemysł chemiczny i farmaceutyczny w Niemczech

Przemysł chemiczny w Niemczech koncentruje się głównie na produkcji półproduktów do wytwarzania końcowych wyrobów – jedynie 15 % produktów sektora może zostać nabyta przez konsumenta, np. farby, detergenty czy produkty kosmetyczne. Reszta produkcji jest wykorzystywane przez inne branże przemysłowe, w Niemczech przede wszystkim przez inżynierię maszynową, budownictwo, przemysł samochodowy, odzieżowy oraz opakowaniowy.

Przemysł chemiczny należy do jednej z trzej najbardziej innowacyjnych branży przemysłu przetwórczego w Niemczech o najwyższych nakładach na badania i rozwój – średnio roczne inwestycje na ten cel sięgają 9 mld EUR.

Niemiecki przemysł chemiczny pod względem przychodu zajmuje w światowym rankingu czwarte miejsce, odpowiednio po USA, Japonii i Chinach. Branża należy również do czołówki światowych eksporterów.

Przemysł farmaceutyczny jest bardzo istotną gałęzią przemysłu chemicznego – ponad 20 % całkowitej produkcji chemicznej to właśnie produkty farmaceutyczne. Branża jest jednym z najbardziej produktywnych sektorów w Niemczech – średnio jeden zatrudniony odpowiada za 100 tys. EUR wartości dodanej brutto. Nakłady typu B&R stanowią zwykle około 10 % rocznego przychodu.

Przemysł chemiczno-farmaceutyczny w Niemczech w pierwszej połowie 2014 roku odnotował wzrost na poziomie 3 % w porównaniu do roku 2013. Średnie ceny produktów chemicznych były raczej stabilne – odnotowano jedynie niewielki spadek na poziomie 2 % w stosunku do minionego roku.

Sektor uzyskał w pierwszym półroczu przychód rzędu blisko 98 mld EUR, co odpowiada wzrostowi ma poziomie 2 %.

Popyt na rynku krajowym w pierwszym kwartale br. był motorem napędzającym koniunkturę niemieckiej branży, odnotował jednak w drugim kwartale niespodziewanie znaczny spadek. Wzrost popytu na krajowym rynku w pierwszym kwartale był na poziomie 3,5 % z wartością około 40 mld EUR. Wzrost eksportu produkcji nie wyniesie więcej niż 1 % w skali roku, jednak eksport na najważniejszy rynek europejski do krajów sąsiadujących z Niemcami wyniósł 3 %.

Sektor chemiczny odnotował również niewielki wzrost zatrudnienia – aktualnie branża zatrudnia 440 tys. osób, co stanowi wzrost o 0,5 % w stosunku do roku 2013.

Prognozy wyników branży na rok 2014 zostały ponownie skorygowane, głównie ze względu na znaczny spadek koniunktury w drugiej połowie br. i w konsekwencji oczekuje się, że roczny wzrost produkcji będzie na poziomie 1,5 % (wcześniej przewidywano wzrost o ok. 2 %). Aktualnie szacuje się również spadek cen produktów o około 1 % (na początku roku 0,5 %) i dlatego też skorygowano prognozowany przychód na 2014 rok do 192,5 mld EUR ze wzrostem na poziomie 1 % - wcześniej zakładano przychód na poziomie 193,5 mld i wzrost o 1,5 %.

 

Źródło: Bundesministerium für Wirtschaft und Energie /WPHI

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert