Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemiecki sektor budowy maszyn zmierza do osiągnięcia nowego rekordu w 2009r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-03 22:59:00
analizy rynkoweNiemiecki sektor budowy maszyn, a zarazem największy niemiecki pracodawca branży przemysłowej, pomimo spowolnionego rozwoju gospodarczego, planuje stworzenie nowych miejsc pracy. Przewiduje osiągniecie kolejnego rekordowego poziomu w 2009 roku. Ten wzrostowy trend pozostaje niezmienny już od sześciu lat. Manfred Wittenstein, prezes Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) przewiduje, że również w kolejnych latach sektor ten będzie rozwijał się szybciej niż cały przemysł. Do osiągnięć tej branży przyczynia się dodatkowo wzrost potencjału inżynierii środowiska. „Będziemy dalej tworzyć nowe miejsca pracy”- powiedział reprezentant największego przemysłowego pracodawcy, zatrudniającego 995 000 pracowników. Około 20 000 z 30 000 zaplanowanych na ten rok nowych stanowisk jest już obsadzonych, a osiągnięcie pułapu 1 miliona pełnoetatowych stanowisk pracy zdaje się być coraz bardziej realne. Taka decyzja została podjęta pomimo negatywnych nastrojów na rynku niemieckim. Euro osłabiło się, ceny materiałów budowlanych wzrosły, a stan gospodarki pogarsza dodatkowo kryzys finansowo-nieruchomościowy. Indeks ZEW, odzwierciedlający ocenę koniunktury, jest obecnie na niskim poziomie, a Związek Przemysłu Niemieckiego (BDI) przewiduje, iż jego wzrost będzie mniejszy od tegorocznego o około 2 procent.
Z dzisiejszego punktu widzenia, oczekiwany rozwój sektora budowy maszyn nie powinien być dużo niższy niż w 2008. Prognozowany jest realny wzrost produkcji o 5 procent, wobec 11-procentowego wzrostu w okresie poprzednim. Obroty wzrosną prawdopodobnie również o 5 procent. Nominalnie będzie to, więc 6,5-procentowy wzrost do poziomu 202 miliardów euro.

[Tab. 1]

Prezes VDMA nie wyklucza jednak takich negatywnych efektów pogorszenia się koniunktury jak 12 procentowy spadek ilości zawieranych umów odnotowany w maju bieżącego roku, co nie powinno jednak być podstawą do formułowania ogólnych trendów. M. Wittenstein powiedział również, że wydajność produkcji stoi pod presją słabego dolara i wysokich cen surowców. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się być zwiększenie jej efektywności. Niemcy, po Stanach Zjednoczonych a przed Chinami, są drugim największym producentem maszyn na świecie.

[Tab. 2]

Optymistyczne spojrzenie na przyszłość M. Wittenstein zawdzięcza przede wszystkim wierze w potencjał biznesowy inżynierii środowiska, z jej oszczędzającymi energię i zasoby produktami. „To jest budowanie maszyn w najlepszym wydaniu”, powiedział. Ten rynek osiągnie w 2030 roku wolumen o wartości 1 biliona euro. M. Wittenstein ocenia, że w tym sektorze mogłoby powstać do 200 000 nowych miejsc pracy.
Opracowano na podstawie serwisów prasowych (Kölner Stadt-Anzeiger) oraz internetowych (www.vdma.org.de).


Oprac. Konsul Bronislaw Jaworski, WPHI KG RP Kolonia
Wrzesień 2008Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pellet wędkarski - pellet zanętowy

Pellet wędkarski do połowu ryb karpiowatych.
Polska - Malbork 2021-10-15 Dodał: Paweł Ślusarczyk Turystyka, sport i rekreacja Zobacz ofertę

Kulki proteinowe zanętowe - kulki na karpie

Kulki proteinowe zanętowe do połowu karpi.
Polska - Malbork 2021-10-15 Dodał: Paweł Ślusarczyk Turystyka, sport i rekreacja Zobacz ofertę

Okna PCV

Okna Toruń Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na wygląd i ...
Polska - TORUŃ 2021-10-14 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Film, Turystyka, sport i rekreacja, Transport i logistyka Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert