Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBranża ICT w Niemczech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-13 15:55:15
analizy rynkowe

listopad 2014

Branża ICT w Niemczech  (listopad 2014)


Branża ICT w Niemczech jest tym sektorem niemieckiego przemysłu, który od lat uzyskuje najwyższą wartość dodaną, jeszcze przed takimi sektorami jak inżynieria maszynowa czy przemysł samochodowy, które tradycyjnie znajdują się w czołówce niemieckiego przemysłu. Na podstawie aktualnie dostępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Statistisches Bundesamt) sektor ICT z wartością na poziomie 85 mld EUR miał 4,7 % udział w całości wartości dodanej niemieckiej gospodarki.


Również inwestycje należą do najwyższych – sektor w 2011 roku zainwestował 18,2 mld EUR, co stanowi 4,5 % całości nakładów inwestycyjnych poniesionych w Niemczech. Przychód teleinformatyki wzrósł o 6 mld EUR, jednak udział w całości przychodu przemysłu Niemiec spadł do 4,2 %. Niemniej jednak nawet z tym udziałem ICT jest nadal przed przemysłem chemicznym/farmaceutycznym i inżynierią maszynową.

 W 2010 roku branża ICT zatrudniała 842.000 osób. W porównaniu do innych sektorów w Niemczech jedynie inżynieria maszynowa zatrudnia więcej pracowników.


W szczególności w zakresie usług ICT zatrudnienie w tym segmencie sektora wzrosło między rokiem 2010 i 2011 znacznie. Średnio każdy zatrudniony w branży odpowiadał za 100.864 EUR wartości dodanej brutto w Niemczech.


Branża ICT należy do najbardziej innowacyjnych sektorów w Niemczech – 7,4 % przychodu inwestuje się w innowacyjne projekty, a blisko 80 % przedsiębiorstw prowadzi prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Sektor ze względu na bardzo szeroki zakres możliwości stosowania technologii telekomunikacyjnych i informatycznych posiada również istotny wpływ na innowacje innych branży i w ten sposób posiada również znaczny udział we wzroście wydajności całej gospodarki kraju. W latach 1995 – 2010 inwestycje sektora ICT były odpowiedzialne za 23 % wzrost wydajności pracy całej niemieckiej gospodarki.


W latach 1995 do 2010 produktywność pracy w Niemczech wzrastała średnio o 1,54 % rocznie. RFN w tym rankingu zajmuje więc wyraźnie lepszą pozycję od Francji ze średnim rocznym wzrostem w tym samym okresie na poziomie 1,3 %.
W tym samym czasie Włochy i Hiszpania odnotowały wzrosty na poziomie odpowiednio 0,36 % i 0,72 %, na co jednak miał również znaczny wpływ kryzys gospodarczy z 2009 roku.


Przychód uzyskany w ramach transakcji internetowych, takich jak handel elektroniczny, usługi transmisji danych czy gry online, osiągnął w roku 2012 poziom blisko 79 mld EUR. Wartość ta stanowi 3 % udział w całości PKB Niemiec w 2012 roku. Udział E-gospodarki w PKB odnotowywał w okresie 2010 do 2012 stały wzrost a w roku 2012 największy wkład w tym zakresie miały mobilne usługi transmisji danych oraz usługi typu cloud computing. Przychód uzyskany przez mobilne usługi transmisji danych ze średnim rocznym wzrostem na poziomie 15 % w przeciągu ostatnich 10 lat w 2012 roku osiągnął wartość 9 mld EUR. Aplikacje internetowe oraz usługi IT, w tym chmury obliczeniowe, osiągnęły w 2012 roku obrót rzędu 24 mld EUR i miały w ten sposób najwyższy udział w całości przychodu sektora internetowego.

Źródło: Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung /WPHI

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pogotowie Zamkowe Katowice

Pilnie poszukujesz ślusarza w Katowicach, który naprawi popsuty zamek? Z pomocą nadejdzie Pogotow...
Polska - Katowice 2021-09-25 Dodał: PZ Katowice Usługi finansowe Zobacz ofertę

Pogotowie Zamkowe Sosnowiec

Pogotowie Zamkowe Sosnowiec to profesjonaliści, którzy oczekują na to, aby Państwu pomóc. Przez w...
Polska - Sosnowiec 2021-09-25 Dodał: PZ Sosnowiec Usługi finansowe Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert