Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemiecki przemysł stalowy i metali nieżelaznych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-13 16:58:38
analizy rynkowe

listopad 2014

Niemiecki przemysł stalowy i metali nieżelaznych

 

Przemysł stalowy w Niemczech jest jednym z najważniejszych dostawców materiałów dla niemieckiego przemysłu. Innowacyjność sektora oraz bliska współpraca z przemysłem przetwórczym jest najważniejszą podstawą gospodarczego sukcesu takich gałęzi przemysłu, ja przemysł samochodowy, inżynieria maszynowa, obróbka metali, elektrotechnika czy budownictwo.

Republika Federalna Niemiec z roczną produkcją stali surowej na poziomie 43 mln ton w 2013 roku jest siódmym pod względem wielkości producentem stali na świecie, odpowiednio za Chinami, Japonią, USA, Indiami, Rosją i Koreą Południową a zarazem największym producentem w UE. Nadrenia Północna-Westfalia z udziałem na poziomie 40 % jest krajem związkowym z najwyższą produkcją stali w Niemczech. Około 2/3 całej produkowanej w Niemczech stali jest uzyskiwane z surówki w procesie świeżenia w wielkich piecach z rudy żelaza, pozostała stal jest produkowana w piecach łukowych ze złomu stalowego.

Przemysł stalowy w Niemczech znajduje się aktualnie w trudnej sytuacji. Światowy kryzys z 2009 roku i w konsekwencji kryzys na rynku europejskim doprowadził do znacznego spadku zapotrzebowania na europejską stal – był to spadek o 30 % w porównaniu do roku 2007. Światowy nadmiar możliwości produkcyjnych doprowadził do wyjątkowo zaciętej konkurencji na rynku. W 2013 roku w Niemczech wykorzystywano 83 % możliwości produkcyjnych, co jest w porównaniu międzynarodowym bardzo dobrym wynikiem.

Przemysł metali nieżelaznych w Niemczech w 2013 roku zatrudniał blisko 110 tys. osób, co stanowi wzrost o 0,3 % w stosunku do 2012 roku. W branży działało 660 przedsiębiorców, którzy wyprodukowali 8 mln ton metali nieżelaznych – wzrost o 2 % w porównaniu do roku 2012. Przychód sektora wyniósł blisko 46 mld EUR i był tym samym o 10 % niższy niż w roku 2012. Udział eksportu w przychodzie uzyskał poziom ok. 20 mld EUR, co odpowiada spadkowi o 9 %. W 2013 roku 44 % całej produkcji eksportowano, przy czym 62 % towarów eksportowanych znalazło nabywców w UE, co jest spadkiem o 6 % w porównaniu do roku 2011.

Dynamika cen metali nieżelaznych, które są notowane na giełdzie, miała również znaczny wpływ na sytuację niemieckiego przemysłu w 2013 roku. W roku 2014 oczekuje się niewielkiego wzrostu produkcji i przychodu, w szczególności w obliczu wzrastającego popytu na metale nieżelazne na rynku niemieckim.

 

 

Przemysł odlewniczy (odlewy żelazne i stalowe) tworzyło w Niemczech w 2013 roku 197 przedsiębiorstw, które zatrudniały 44.200 pracowników. Sektor należy do mniejszych w Niemczech, jednak większość firm to przedsiębiorstwa średniej wielkości a ich produkty są bardzo istotne dla innych gałęzi przemysłu – w 2013 roku 51 % całej produkcji odlewniczej wykonano dla przemysłu samochodowego a 24 % dla inżynierii maszynowej.

Szczególnie w drugiej połowie 2013 roku doszło do wzmożonego zapotrzebowania na odlewy i wzrost produkcji dla przemysłu samochodowego, jednak wskutek słabego pierwszego półrocza możliwości produkcyjne odlewni były wykorzystywane w ok. 82 %. W 2013 roku w sumie wyprodukowano 4,2 mln ton odlewów o wartości ponad 7,3 mld EUR, 39 % produkcji eksportowano.

Niemiecki przemysł odlewniczy jest wiodącym w Europie i należy obok USA, Chin, Japonii, Rosji i Indii do światowej czołówki. Na rok 2014 przewiduję się poprawę koniunktury i wzrost produkcji, szczególnie w obliczu dynamiki zapotrzebowania branży samochodowej z drugiej połowy 2013 roku.

Obróbką stali w Niemczech w 2013 roku zajmowało się ok. 5.100 przedsiębiorstw zatrudniających blisko 440 tys. pracowników. Branża ta należy do 10 największych sektorów w Niemczech, większość firm to przedsiębiorstwa średniej wielkości. Firmy oferują prócz usług obróbki stali, aluminium czy innych metali również gotowe półprodukty i są tym samym bardzo istotnymi dostawcami innych gałęzi przemysłu takich jak przemysł samochodowy, chemiczny, elektrotechniczny, inżynieria maszynowa czy budownictwo. Branża jest zarazem największym odbiorcą przemysłu stalowego.
W 2013 roku sektor obrobił 18 mln ton produktów stalowych i żelaznych, co odpowiada 40 % całkowitej produkcji niemieckiego przemysłu stalowego.

Eksport branży w 2013 roku spadł do poziomu 32,4 % całości rocznej produkcji. Największym odbiorcą były kraje Unii Europejskiej, które importowały 60,8 % całości eksportowanych towarów sektora. Pozostałymi najważniejszymi importerami produktów byli USA (7,1 %), Szwajcaria (5 %) oraz Chiny (5,7 %). Wzrasta również eksport do krajów wschodniej Europy oraz do krajów arabskich.

 

Źródło: Bundesministerium für Wirtschaft und Energie /WPHI

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert