Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzemysł samochodowy w Niemczech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-13 16:45:17
analizy rynkowe

listopad 2014

Przemysł samochodowy w Niemczech (listopad 2014)


Stabilny przychód w 2013 roku


Niemiecki przemysł samochodowy w 2013 roku odnotował w stosunku do roku 2012 wzrost przychodu na poziomie 1 % i osiągnął wartość sięgającą 361,6 mld EUR. Przychód w 2013 roku był tym samym wartością rekordową – najwyższą w historii tej branży w Niemczech. Przychód zagraniczny niemieckiego przemysłu samochodowego miał szczególny wpływ na pozytywną dynamikę – przychód zagraniczny wzrósł w 2013 roku o 3 % i osiągnął 234,6 mld EUR, co stanowi blisko 2/3 całego przychodu niemieckiej branży. Łączna wartość sprzedaży przemysłu samochodowego w samych Niemczech osiągnęła w 2013 roku 126,9 mld EUR, czyli blisko o 1 % mniej niż w roku 2012. Trend ten wskazuje na globalizację rynku a zarazem na znaczącą konkurencyjność niemieckiego przemysłu samochodowego.


Silna pozycja niemieckich producentów samochodowych


Przychód niemieckich producentów OEM w 2013 roku również osiągnął wzrost na poziomie 1 % z wartością 283,1 mld EUR. Producenci grupy I wg klasyfikacji VDA (Verband der Automobilindustrie, Zrzeszenie przemysłu samochodowego), czyli producenci pojazdów i motocykli osiągnęli udział na poziomie 78 % w całego obrotu sektora. W związku ze spadkiem sprzedaży samochodów osobowych w Niemczech przychód z tego tytułu spadł o 3 % i osiągnął w 2013 roku 78,1 mld EUR. Przychód ze sprzedaży samochodów osobowych za granicą wzrósł w tym samym okresie o 2 % i osiągnął 205 mld EUR i tym samym po raz drugi przekroczył wartość 200 mld EUR.


Dostawcy branży mocni na rynku krajowym i zagranicznym


Zakłady zajmujące się produkcją części samochodowych również mają za sobą dobry rok – przychód producentów grupy III wg klasyfikacji VDA osiągnął nowy rekordowy poziom. Niemieccy dostawcy branży przemysłu samochodowego w 2013 roku odnotowali przychód o wartości 69,9 mld EUR, co odpowiada wzrostowi na poziomie 2 % w stosunku do roku 2012. Ten sektor odnotował jednak wzrosty zarówno na rynku niemieckim jak i na rynkach zagranicznych. W Niemczech dostawcom udało się osiągnąć przychód rzędu 44,6 mld EUR, co stanowi wzrost o 2 %. Przychód z rynków zagranicznych wyniósł 25,4 mld EUR i wzrósł o 3 % w stosunku do roku 2012.


Badania i rozwój podstawą globalnej konkurencyjności


Rok 2013 umocnił pozycję sektora przemysłu samochodowego jako wiodącej branży w zakresie badań i rozwoju. Nakłady branży z zakresu B&R w 2013 roku wyniosły 18,3 mld EUR, co stanowi wzrost o 5 % w porównaniu do roku 2012 i stanowi zarazem 1/3 wszystkich nakładów na badania i rozwój niemieckiej gospodarki w 2013 roku. Największy udział stanowiły badania z zakresu redukcji spalin oraz połączenia pojazdu z otoczeniem i Internetem. Poza „wewnętrznymi” nakładami na B&R, firmy z branży zlecają w znacznym stopniu prace badawcze zewnętrznym przedsiębiorstwom. Nakłady „zewnętrzne” B&R sektora w 2012 roku osiągnęły 6,1 mld EUR, co stanowi blisko połowę wszystkich inwestycji B&R niemieckiej gospodarki zleconych zewnętrznym podmiotom. Ten stosunkowo wysoki udział świadczy też o istotnych powiązaniach między poszczególnymi przedsiębiorstwami sektora przemysłu samochodowego w łańcuchu wartości.
Przemysł samochodowy odnotował również pozytywne trendy w zakresie personelu B&R – w 2012 roku liczba zatrudnionych wyniosła 93.500 osób, co stanowi wzrost o 3 %. Tym samym co czwarta osoba zajmująca się B&R pracowała w przemyśle samochodowym.
Przedsiębiorstwa sektora rozbudowują również swoje jednostki badawcze poza granicami Niemiec. W 2012 roku nakłady na ten cel wzrosły o 14 % do poziomu 10,2 mld EUR, w tym samym czasie nakłady w Niemczech wzrosły o 6 %. Udział w nakładach B&R poza granicami Niemiec osiągnął  37 %, podczas gdy w 2011 roku udział ten stanowił 35 %. Trend ten wskazuje na zwiększanie inwestycji z zakresu B&R na tych rynkach, na których odnotowuję się wzrost produkcji.

 

Stabilna dynamika zatrudnienia


Słabnąca sprzedaż samochodów osobowych w Europie nie miała negatywnego wpływu na zatrudnienie w niemieckiej branży przemysłu samochodowego – sektor odnotował nawet niewielki wzrost. W 2013 roku poziom zatrudnienia w branży wzrósł o ok. 2 % do 756.000 osób. Sektor stworzył więc od 2010 roku 54.000 nowych miejsc pracy w Niemczech. Liczby te uwzględniają tylko umowy na czas nieokreślony przedsiębiorstw zatrudniających 50 lub więcej pracowników. Również
w tym przypadku warto zauważyć, że produkcja zagraniczna wzrasta znacznie dynamiczniej niż
w Niemczech oraz, że nowe fabryki powstają głównie na rynkach wschodzących. Pozytywna dynamika zatrudnienia na rynku niemieckim po raz kolejny potwierdza fakt, że rosnąca produkcja zagraniczna zabezpiecza miejsca pracy w Niemczech oraz pomaga tworzyć nowe.

 


Źródło: Verband der Automobilindustrie /WPHI

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert