Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje nt. współpracy gospodarczej Polski z Bawarią

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Sławomir Lewandowski | 2015-12-21 21:40:44
niemcy, germany

Sytuacja gospodarcza Bawarii

Sytuacja gospodarcza Bawarii

Bawaria jest największym niemieckim krajem związkowym i drugim po NRW pod względem liczby ludności (12,44 mln osób w 2013 r., wobec 12,66 mln w 2012 r.).

Poprzez innowacyjny przemysł i wielostronny sektor usług, Bawaria należy do grupy najbardziej rozwijających się regionów gospodarczych w Europie. Zdrowa mieszanka silnych światowych koncernów i licznych przedsiębiorstw sektora MŚP tworzy relatywnie stabilną i bardziej niż inne regiony odporną na załamania strukturę gospodarczą.
Silnie reprezentowane są branże technologiczne. Przemysł motoryzacyjny, mechanika i elektrotechnika wytwarzają wspólnie niemal połowę przychodów bawarskiego przemysłu. Szczególnie w dziedzinie najnowszych technologii takich jak technologia informatyczna i telekomunikacyjna, biotechnologia, technologia energetyczna, technika lotnictwa i astronautyki, mechatronika oraz technika medyczna, Bawaria jest jedną z wiodących miejsc lokalizacji.
Coraz większego znaczenia nabiera również sektor usługowy. Staje się on bardzo szczególnym napędem wzrostu gospodarczego. Ważne impulsy wysyłają przy tym usługi takie jak elektroniczna obróbka danych, projektowanie, logistyka, konsulting, reklama i marketing.
Prawie 100 towarzystw ubezpieczeniowych ma swą siedzibę lub oddziały na terenie Bawarii. Generują one składki ubezpieczeniowe o wartości ponad 65 miliardów EUR. Fakt ten czyni z Bawarii jedną z najważniejszych lokalizacji firm ubezpieczeniowych na świecie. Media, instytucje kredytowe oraz branża turystyczna to dalsze istotne pozycje w bawarskiej strukturze firm usługodawczych.
O sile bawarskiej gospodarki decyduje jej wysoka konkurencyjność w wymiarze nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym. Udział eksportu w PKB wynosi ponad 50 %.
W 2013 r. PKB Bawarii wyniósł 465,5 mld euro (2012 r.: 456,3 mld euro), wzrost PKB w skali roku wyniósł nominalnie 2 % (2012 r.: 3,4 %), a realnie 0,7 % (oba wskaźniki podobnie jak dla całych Niemiec.)
Wstępne szacunki dot. I kw. 2013 r. wynoszą dla Niemiec i Bawarii 0,1 % wzrostu PKB; kw/kw.

Bawaria jest drugim najsilniejszym gospodarczo landem Niemiec (po NRW). Razem z trzecią w kolejności Badenią - Wirtembergią wytwarzają ponad połowę PKB RFN. Udział Bawarii w PKB Niemiec wynosi ponad 17 %.

Z racji wysokiej orientacji eksportowej bilans handlowy Bawarii od  kilkudziesięciu lat wykazuje saldo dodatnie.
Wartość wymiany towarowej w 2012 r. wyniosła ponad ok. 313 mld euro (wobec 306 mld euro w 2011 r.), tym samym odnotowano wzrost rzędu 2,2 %.

Wartość eksportu w 2012 r. wyniosła 165,5 mld euro (wobec 160 mld euro w 2011); dynamika 3,4 %;r/r., a importu 147,7 mld euro (wobec 145,7 mld euro w 2011 r.); dynamika 1,3 %.
Najważniejszymi partnerami handlowymi Bawarii po stronie eksportu są Stany Zjednoczone, Chiny i Austria, natomiast po stronie importu podobnie Austria, Chiny oraz Włochy.

Stopa bezrobocia w kwietniu br. wyniosła 4,5 %. Gospodarcze środowiska Bawarii alarmują, że do 2030 roku zabraknie w przemyśle landu ok. 650 tys. wykwalifikowanej pracowników (wobec 175 tys. do 2020 r.). Sytuacja dramatycznie eskaluje od 2020 r.

Dwustronna współpraca gospodarcza
Stosunki gospodarcze między Bawarią a Polską rozwijają się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Polska w 2012 r. była 12. partnerem Bawarii pod względem wymiany handlowej. Wśród krajów UE Polska zajmuje 9. miejsce.

Obroty handlowe między oboma krajami wyniosły w 2012 r. 8,61 mld euro (wobec 8,4 w 2011 r.), co oznacza dynamikę rzędu 2,3 %.
Eksport z Polski osiągnął wolumen 4,38 mld euro, a import do Polski 4,23 mld euro.

Wartość wymiany handlowej Polska – Bawaria za I kw. 2013 r. wyniosła 2,25 mld euro (pozycja 11, na liście partnerów zagranicznych); polski eksport wyniósł 1,14 mld euro (dynamika kw/kw: 4,1 %), a import 1,1, mld euro (dynamika kw/kw: 1,1 %).

Handel między Polską a Bawarią opiera się przede wszystkim na dostawach w sektorach: samochodowym, budowy maszyn i elektrotechnika.
W eksporcie z Polski największe pozycje zajmują samochody i części samochodowe, maszyny oraz meble. W strukturze importu podobnie: samochody i podzespoły, maszyny oraz wyroby chemiczne.

Współpraca kapitałowo – inwestycyjna

Skumulowana wartość bawarskich BIZ-ów w Polsce na koniec 2011 szacowana jest ok. 3,061 mld euro (spadek o 0,4 % wobec 2010). Na polskim rynku obecnych jest ok. 270 firm z kapitałem bawarskim. Zatrudniają one łącznie ok. 44 tys. pracowników. Udział bawarskich BIZ-ów wynosi w Polsce 14,2 %.
Spośród liczących się inwestorów bawarskich w Polsce wymienić należy firmy: Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG, Allianz AG, Siemens, Passauer Neue Presse, MAN, AEG, Media Saturn Holding, BayWa, BMW, Robert Bosch GmbH, Krones AG, Rehau AG, DATEV eG. Statystyki nie obejmują dość liczącego się udziału tutejszych firm z sektora MŚP, mocno zaangażowanych zwłaszcza w województwach południowych i południowo-zachodnich.

W 2008 r. firma MTU - niemiecki potentat w branży przemysłu lotniczego - zainwestował w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”. Inwestycja Aero Engines Polska Sp. z o.o. polegała na utworzeniu w Jasionce k. Rzeszowa nowego centrum produkcyjno-badawczo-serwisowego. W związku z realizowanym projektem inwestor zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 258,3 mln PLN oraz utworzenie 418 nowych miejsc pracy, w tym 136 miejsc pracy dla osób z wykształceniem wyższym.

Wartość polskich BIZ-ów w Bawarii na koniec 2011 r. wyniosła 30 mln euro (wzrost o 131 % wobec 2010). Niemieckie statystyki podają, iż w 2010 r. do grona polskich inwestorów zaliczało się 5 firm, które dały pracę ok. 1 tys. osób. Udział polskich BIZ-ów w Bawarii wynosi 6%
Z liczących się inwestycji polskich na terytorium Bawarii odnotować należy oddział firmy IT Comarch w Monachium, handlową spółkę córkę PGNIG w Monachium oraz oddział firmy BCC z Poznania specjalizującej się w usługach związanych z systemami SAP i w outsourcingu IT (również z siedzibą oddziału w Monachium).
Pozostałe przedsiębiorstwa polskie obecne są w zasadzie tylko w sektorze usług montażowo-budowlanych i turystycznych (przewozy autokarowe, turystyka przyjazdowa).

Przedstawicielstwa z obszaru gospodarczego
Bawaria w Polsce
W 2006 r. zostało otwarte przedstawicielstwo Bawarii w Polsce z siedzibą w Warszawie, przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (AHK Warszawa).
Polska w Bawarii
Od maja 2012 roku przy IHK Monachium istnieje tzw. Biuro Łącznikowe Polska (Verbindungsbüro Polen). Biuro prowadzone jest przez AHK Warszawa przy udziale WPHI Berlin. Celem tej ukierunkowanej na współpracę gospodarczą Polski i Bawarii jednostki jest integracja środowisk biznesowych krajów oraz działalność doradcza na rzecz przedsiębiorców.

Opracowano: K.Rzeźniczek, radca, WPHI Berlin 18.07.2013

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pogotowie Zamkowe Katowice

Pilnie poszukujesz ślusarza w Katowicach, który naprawi popsuty zamek? Z pomocą nadejdzie Pogotow...
Polska - Katowice 2021-09-25 Dodał: PZ Katowice Usługi finansowe Zobacz ofertę

Pogotowie Zamkowe Sosnowiec

Pogotowie Zamkowe Sosnowiec to profesjonaliści, którzy oczekują na to, aby Państwu pomóc. Przez w...
Polska - Sosnowiec 2021-09-25 Dodał: PZ Sosnowiec Usługi finansowe Zobacz ofertę

Podłogarnia | Podłogi Olsztyn | Panele | Drzwi

Podłogarnia to Lider sprzedaży i montażu drzwi i podłóg w Olsztynie. Posiadamy najlepszy team mon...
Polska - OIsztyn 2021-09-22 Dodał: Sebastian Nowak Wyposażenie wnętrz, Drzwi i okna, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert