Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMniej pełnych rodzin, więcej samotnych matek

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 12:27:46
niemcy, berlin, ludność

Model rodziny w Niemczech ulega gwałtownym przemianom - informuje Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Maleje liczba pełnych małżeństw, wzrasta za to dramatycznie liczba samotnych matek wychowujących dzieci.

W 2013 roku tylko 70 proc. z 8,1 mln rodzin posiadających co najmniej jedno niepełnoletnie dziecko było małżeństwem. 20 proc. stanowiły rodziny niepełne, w których dziecko wychowuje samotna matka lub samotny ojciec. 10 proc. to związki bez ślubu lub związki jednopłciowe.

W 1996 roku odsetek małżeństw wynosił 81 proc. Wychowujący samotnie stanowili 14 proc. rodzin, natomiast związki nieformalne 5 proc.

Tylko 49 proc. obywateli Niemiec żyje w rodzinach z dziećmi; w 1996 roku odsetek ten wynosił 57 proc.

 

 

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" wskazuje na gwałtowny wzrost (z 1,14 mln do 1,45 mln) liczby samotnych matek wychowujących co najmniej jedno dziecko. Ich odsetek podskoczył z 14 proc. w 1996 roku do 20 proc. Liczba ojców wychowujących samotnie dzieci niemal nie uległa zmianie. Jest ich 167 tys. - o 1 tys. więcej niż 18 lat temu.

Eksperci ostrzegają przed ujemnymi skutkami. Instytut Zdrowia Matki wskazuje na lawinowo rosnącą liczbę kobiet, u których stwierdzono symptomy wyczerpania. W minionych 10 latach ich liczba wzrosła o 37 pkt proc.

Za stolicę rodziców wychowujących samotnie dzieci uważany jest Berlin, gdzie w takiej sytuacji jest 32 proc. rodziców. Dla porównania - w Badenii-Wirtembergii samotni rodzice stanowią tylko 16 proc. rodzin.

Najwięcej małżeństw z dziećmi jest na południu Niemiec - w Badenii- Wirtembergii i Bawarii, a najmniej we wschodnioniemieckich landach Saksonii i Saksonii-Anhalcie oraz w Berlinie. Tam też najwięcej ludzi żyje na tzw. kocią łapę. W Nadrenii-Palatynacie tylko 6 proc. partnerów żyje w nieformalnych związkach.

Federalny Instytut Badań Demograficznych podał, że 35 proc. Niemców w wieku od 20 do 39 lat uważa małżeństwo za przeżytek.

Źródło: PAP