Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMożliwości zwiększenia polskiego eksportu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 13:36:04
niemcy, handel, eksport, import, gospodarka

Polska eksportuje do Niemiec ok. 6 tys. różnych towarów. To towary o zróżnicowanej jakości, na potrzeby wewnętrzne, ale i dla reeksportu, dla przetwórstwa i kooperacji przemysłowej oraz bezpośrednio dla konsumentów. Są to artykuły markowe, jak i „no name”, o mocno zróżnicowanych cenach.

 

We wszystkich tych kategoriach jesteśmy jednymi z liczących się dostawców. Do perspektywicznych, a zarazem rozwojowych branż dla polskiego eksportu na rynek niemiecki można zaliczyć: artykuły rolno – spożywcze (szczególnie produkty bio), meble i akcesoria meblowe (głównie tapicerskie), artykuły dekoracyjne i wyposażenia wnętrz, artykuły ogrodnicze, usługi.

Po zniesieniu w 2011 r. ograniczeń w dostępie do rynku pracy i usług, dobre perspektywy ma nadal eksport usług budowlanych, zwłaszcza w zakresie robot wysoko wyspecjalizowanych (między innymi tunelowych i wykończeniowych) oraz montażu produkowanych w Polsce wyrobów. W dalszym ciągu istnieje duże zapotrzebowanie rynku niemieckiego na tzw. proste wyroby branży medycznej, szczególnie materiały opatrunkowe, przybory i narzędzia jednorazowe, odzież medyczną i szkło laboratoryjne. Rośnie popyt na usługi medyczne wysoko wyspecjalizowane, usługi stomatologiczne oraz chirurgii plastycznej. Obserwuje się również duży wzrost zainteresowania turystyką wyjazdową do Polski związaną z świadczeniem usług typu lecznictwa sanatoryjnego i uzdrowiskowego (SPA).

Za najbardziej perspektywiczną branżę dla niemieckiego rynku uznaje się technologie cyfrowe i systemy informatyczne, dla której na lata 2013-2020 prognozowane jest średnioroczne tempo wzrostu w wysokości 3 proc. Na drugim miejscu jest branża „maszyny i wyposażenie” z prognozowanym wzrostem 2,4 proc. średniorocznie.

Dobre perspektywy wzrostu dla sektora „zdolności przemysłowych” wynikają zarówno z odrabiania strat powstałych w trakcie kryzysu gospodarczego ostatnich lat, jak i z dużego potencjału eksportowego. 2-procentowy wzrost prognozowy jest także dla branży „ochrona i pielęgnacja zdrowia”.

Najmniej perspektywicznym rozwojowo sektorem jest natomiast sektor publiczny (duży spadek zatrudnienia) oraz branża „infrastruktura i sieci”. W dłuższym okresie to właśnie popyt ze strony najbardziej dynamicznie rozwijających się branż gospodarki niemieckiej będzie miał przełożenie na wielkość i strukturę polskiego eksportu do Niemiec.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tworzenie treści na stronę internetową - Pomoc w zdobyciu pracownika

Witam, zajmujemy się tworzenie treści na strony zajmujące się pomocą w pozyskaniu pracownika z ...
Polska - Sokola 2020-11-27 Dodał: Łukasz Tomaszczyk IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Breloki reklamowe

Choć z wyglądu nieco niepozorne, oczywiście breloki reklamowe, są niezwykle funkcjonalnym akcesor...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Eastchem Ltd, supplier of chemical raw materials, Potassium carbonate K2CO3, Potassium sulphate K...

Firma Eastchem Sp. z o. o. powstała w 2004r. w Zawierciu, spółka Eastchem jest bezpośrednim impor...
Polska - Zawiercie (miasto) 2020-11-24 Dodał: Pozostałe wyroby chemiczne, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert