Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLicencje, certyfikaty, świadectwa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 15:11:12
niemcy, certyfikaty, licencje

W Niemczech działa kilka jednostek standaryzujących, m.in. certyfikujących systemy zarządzania, a także towary eksportowane do Rosji. Certyfikat uzyskany w Polsce ma taką samą moc prawną jak w Niemczech.

 

Niemcy mają długą tradycję w zakresie normowania i standaryzacji. Stworzone przez Niemiecki Instytut Normowania (niem. Deutsches Institut fur Normung e.V. – DIN) normy „DIN” w znaczącym stopniu przejęte zostały do europejskiego systemu norm. Blisko 90 proc. norm europejskich i światowych opiera się na standardach wyznaczonych przez DIN.

Niemiecki Instytut Normowania jest decydentem we wszystkich kwestiach dotyczących normowania i standaryzacji na terenie Niemiec. Z punktu widzenia polskich importerów i dostawców znajomość niemieckich norm i standardów stanowi ważny element wiedzy o rynku niemieckim również w aspekcie odpowiedzialności cywilnej producentów.

Mimo iż normy niemieckie nie posiadają charakteru wiążącego, to stosowanie się do nich pozwala przypuszczać, że producent przestrzegał również wszelkich prawnie wiążących przepisów bezpieczeństwa. W związku z powyższym, nawet jeśli stosowanie się do norm DIN nie zwalnia producenta od odpowiedzialności cywilnej, jest istotnym aspektem dowodzącym, że producent działał zgodnie z przepisami.

Na rynku niemieckim działają trzy spółki podległe instytutowi DIN - DIN CERTCO (http://www.dincertco.de) - – jednostka certyfikująca szerokie spektrum produktów, usług, zakładów i personelu, DQS GmbH (http://www.dqs.de) - certyfikująca systemy zarządzania, a także spółka DIN GOST – (http://www.din-gost.de), tóra certyfikuje towary eksportowane na rynek Federacji Rosyjskiej.

Inne jednostki to:

  • Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego (niem. Technischer Uberwachungsvereine TÜV) – przeprowadza kontrole bezpieczeństwa
  • DEKRA (www.dekra.de) – jednostka prowadząca kontrolę diagnostyczną pojazdów (niem. Deutsche KraftfahrzeugUberwachungsverein)
  • DPMA (www.dpma.de) – Niemiecki Urząd ds. Patentów i Znaków Towarowych (niem. Deutsches Patent- und Markenamt), jest centralnym urzędem ds. ochrony prawnejw zakresie działalności gospodarczej
  • BAM (www.bam.de) – Federalny Urząd ds. Badania i Kontroli Materiałów (niem. Bundesanstalt für Materialforschung und -prufung – BAM) prowadzi badania własności fizycznych i chemicznych materiałów, działa na rzecz poprawy standardów
  • PTB (www.ptb.de) – Federalny Urząd ds. Fizycznych i Technicznych (niem. Physikalisch-Technische Bundesanstalt), tj. niemiecki instytut metrologii
  • BVL (www.bvl.bund.de) – Federalny Urząd Ochrony Praw Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności (niem. Bundesanstalt fur Verbraucherschutz und Lebensmittelsicherheit) – udziela zezwoleń oraz koordynuje nadzorem nad produktami spożywczymi, kosmetykami, wyr. tytoniowymi. BVL udziela także pozwoleń na prowadzenie doświadczeń, opiniuje wnioski o wydanie pozwolenia na stosowanie domieszek do żywności i karmy oraz bioprotein, udziela pozwoleń na stosowanie środków ochrony roślin i weterynaryjnych

Rada Europejska uchwaliła rezolucję 90/C10/01 w sprawie certyfikacji i badań. Wprowadzono modułową ocenę zgodności produktu (tzn. na etapie jego projektowania, na etapie prototypu i produkcji na pełną skalę), a także powszechne korzystanie z europejskich standardów zapewnienia jakości (seria ISO 9000) i norm określających zasady działania laboratoriów badawczych oraz instytucji uprawnionych do wydawania certyfikatów (seria EN 45000).

Odpowiedni certyfikat uzyskany w Polsce ma taką samą moc prawną na terenie Niemiec. Co więcej, jeśli produkt został dopuszczony na rynek jednego z państw UE, oznacza to, że może on być sprzedawany w każdym innym państwie członkowskim. Jest to część polityki spójności realizowanej przez Unię Europejską znana jako Zasada Wzajemnego Uznawania.

 

http://www.mg.gov.pl/files/upload/7904/Blue%20Guide%202014_pl.pdf

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert